Metoda termiczna - planowanie rodzinny z głową

Metoda termiczna jest to metoda antykoncepcyjna uznawana przez kościół. Jest ona naturalną metodą planowania rodziny, dzięki badaniu temperatury ciała kobieta może określić swoją płodność. Ponieważ podstawowa temperatura ciała kobiety zmienia się w zależności od dnia cyklu owulacyjnego, można w ten sposób określić jej płodność. Metoda polega na codziennym pomiarze temperatury o stałej porze w tym samym miejscy: usta, pochwa, odbyt lub pod pachą. Do mierzenia potrzebujemy termometru z dokładnością do dwóch liczb po przecinku.

Metoda wykorzystuje fakt, że temperatura kobiety w czasie owulacji znacznie się podnosi i w skutek działania progesteronu, w tym czasie prawdopodobnie jest największa płodność u kobiety. Przed owulacją temperatura ciała jest niższa, w czasie okołoowulacyjnej i po, temperatura ciała podnosi się w kilka dziesiąta stopni monitoring seo Celsjusza. Dni płodne kobiety są 6 dni przed skokiem temperatury i kończą się po 3 dniach po tym skoku. Pozostałe dni są niepłodne . W przypadku kiedy nie pojawi się skok temperatury, może to świadczyć o braku owulacji w danym cyklu. W przypadku kiedy temperatura stale utrzymuje się na wysokim poziomie, może to oznaczać ciążę. Skoki temperatury mogą być także spowodowane innymi czynnikami: choroba, przemęczenie, alkohol, wysiłek fizyczny bądź silne przeżycia. W przypadku zaburzenia temperatury w związku z wcześniej wymienionymi czynnikami, należy jej nie brać pod uwagę przy wyliczaniu dni  płodnych i niepłodnych.

Jeśli stosujemy się do wszystkich zasad metody, jej skuteczność jest bardzo wysoka, wyższa od antykoncepcji mechanicznej - prezerwatywy, a niemal na równi z  popularni tabletkami antykoncepcyjnymi.

Related Posts