Kursy dla par w pytaniach i odpowiedziach

Czy kurs jest obowiązkowy?

Jeśli planujecie ślub kościelny, kurs jest obowiązkowy. Tylko nieliczni księża pozwalają przyjąć sakrament ślubu bez odbytych kursów.

Ile trwa kurs?

Wszystko zależy od parafii. Są kursy klasyczne, trwające kilka miesięcy oraz przyspieszone trwając np. jeden weekend. Polecamy podpytać w swojej parafii lub w internecie.

Ile kosztuje kurs?

Jeśli wybierasz się na kurs klasyczny do swojej parafii - jest on bezpłatny. Kursy przyspieszone, czyli odbywające się w weekendy, są najczęściej płatne, cena waha się w przedziale 100-400 zł. Zależy czy w cenie jest wyżynie bądź nocleg. Niektóre parafie organizują bezpłatne kursy przedmałżeńskie, które nie zawierają wyżywienia bądź noclegu lub płacimy ile jesteśmy w stanie.

Czy na kursie muszą być oboje narzeczeni?

Tak, podczas kursu prowadzicie różne dialogi, które pozwolą na głębsze poznanie siebie .

Czy jeśli odbyłam kurs nie muszę odbyć 3 spotkań w poradni rodzinnej?

Kursy przedmałżeńskie a spotkania w poradni rodzinnej to dwie zupełnie inne kwestie. Samo odbycie kursu nie wystarczy, musimy także odbyć 3 spotkania w poradni rodzinnej.

Czy najpierw muszę odbyć kurs a potem wybrać się do poradni czy odwrotnie?

Nie ma znaczenia czy najpierw obędziesz kurs czy spotkania w poradni. Są to dwie inne kwestie .

Czy kursy muszę odbyć w swojej parafii?

Możecie kurs odbyć w innej parafii, jednak wcześniej zapytajcie swojego proboszcza czy zaakceptuje kurs odbyty w innej parafii.

Kiedy zapisać się na kurs?

Kursy są bardzo mocno oblegane, szczególnie te weekendowe. Parafię informują wcześniej kiedy rozpoczynają się zapisy i warto nawet w pierwszy dzień zapisów już się zadeklarować. Miejsca niekiedy rozchodzą się w jeden dzień. Czasami wymogiem jest wpłacenie małej zaliczki.

Ile ważny jest kurs?

Ważność kursu jest bezterminowa, więc jeśli planujecie ślub, zadbajcie, żeby odbyć kurs jak najwcześniej, zanim namnożą się inne obowiązki związane z planowaniem waszego dnia.

Related Posts